Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/pangea-ronda.com/includes/menu.inc).

Ogród zimowy przy domu, oznacza to ogród rozkwitający i zieleniący się cały rok.

Ciekawe artykuły

Ogród zimowy, czy jak inni wolą go nazywać przydomowa szklarnia, jest nie tylko modelem oszklonej przybudówki zapełnionej roślinnością. Dzisiejsze cieplarnie mogą spełniać wiele funkcji. Mogą tworzyć płynne scalenie domu z ogrodem, mogą stać się formą otwartego oszklonego salonu lub nasłonecznionej jadalni „pod chmurką”, zapewniającą oryginalny dom i wnętrze. Jeśli planujemy, aby nasz oszklony lokal był równocześnie jadalnią czy salonem, lepiej usytuujemy go na północnej ścianie budynku, gdzie temperatura i nasłonecznienie zazwyczaj jest umiarkowane.
przydomowy ogródek
Author: Henry Burrows
Source: http://www.flickr.com
Umieszczenie od strony południowej, najwięcej nasłonecznionej strony domu daje nam najlepsze alternatywy na zrobienie prawdziwej oranżerii. Najczęściej jednak, przeszklone pomieszczenia, budowane są na wschodnich lub przyczyny zakwaszenia gleb zachodnich ścianach budynków, gdyż tam najłatwiej utrzymać optymalną temperaturę dla ludzi i roślin. Nieczęsto zwraca się czujność, na ekologiczną i ekonomiczną rolę oranżerii. Odpowiednio zaplanowana i wybudowana przy zastosowaniu stosownych materiałów, może gromadzić ciepło dla całego domu i przyczynić się do obniżenia zużycia energii. Aby oranżeria była estetyczna a dom i wnętrze praktyczne zarazem, musi być szczelna, ciepła i przewiewna. Ten efekt możemy osiągnąć pod warunkiem wykorzystania do budowy oranżerii wysokiej jakości szyb oraz profili z prawidłową izolacją termiczną. Projektowanie oranżerii rozpoczynamy od wybrania miejsca, surowców, z których ma być zbudowana, no i oczywiście jej kształtu. Najważniejszą sprawą jest staranne wykonanie szkieletu, czyli ramy ogrodu, która musi być wytrzymała i odporna na odkształcenia.róża w ogrodzie
Author: Els
Source: http://www.flickr.com
Współczesne rozwiązania konstrukcyjne oranżerii, oparte są również na drewnie, PVC, aluminium czy stali. Wielu nabywców zwraca baczność na jakość szkieletów zrobionych z aluminium, które właściwie są sztywne i stabilne, lecz odkształcają się pod wpływem zmian temperatury, co w efekcie może prowadzić do rozszczelnienia połączeń pomiędzy ścianą domu a ścianami ogrodu. Do zbudowania elementów bocznych, używa się zarówno PCV jak i aluminium. Niewątpliwie najważniejszym elementem budowy oranżerii są szyby. Tu trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich termoizolacyjność i odporność na obciążenia np. śnieg. Z całą pewnością przydadzą się do tego różnego rodzaju narzędzia (typu: szczegóły na stronie).

Warto przypomnieć, że przeszklona powierzchnia budynku, jest przez prawo budowlane uważana jak okno, dlatego odległość od granicy działki nie może być mniejsza niż 4 m. Również dla naszego luksusu jak i dla życia roślin, które planujemy hodować w oranżerii, ważne jest utrzymanie optymalnej temperatury i oświetlenia (polecam zajrzeć: wystrój okna).

Wersja ogrzewania, jakie wybierzemy jest już indywidualną sprawą, ale w współczesnych szklarniach przydomowych, najczęściej wybierana jest instalacja ogrzewania podłogowego, które zapewnia stałą temperaturę.