Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/pangea-ronda.com/includes/menu.inc).

Czym jest zabieg histeroskopii? Kiedy może być przeprowadzany i jak wygląda?

Ciekawe artykuły

Histeroskopia diagnostyczna to wziernikowanie macicy, polega na badaniu ginekologicznym, jakie umożliwia ocenić stan wewnętrznych ścianek macicy. Lekarz może skierować na takie zabieg, jak badanie ginekologiczne lub USG nie są wystarczające do zdefiniowania diagnozy. Na czym polega histeroskopia?

Histeroskopia pozwala na bardzo precyzyjną ocenę wielkości, liczby, umiejscowienia oraz charakter różnych zmian patologicznych błony śluzowej, jaka wyścieła macicę. Lekarz może zlokalizować nawet malutkie polipy, mięśniaki czy guzy nowotworowe, a dodatkowo pobrać wycinki żeby zbadać tkanki. Histeroskopia nie jest zbyt długa, gdyż około pół godziny, najczęściej przeprowadza się ją w kilkunastominutowym znieczuleniu ogólnym. Każda z kobiet przed zabiegiem powinna opróżnić pęcherz. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym.

podczas badania
Author: Daniel Lobo
Source: http://www.flickr.com
Doktor w pierwszej kolejności aplikuje dożylne znieczulenie i odkaża wejście do pochwy. Takie badanie jest robione za pomocą specjalistycznego przyrządu optycznego nazywanego histeroskopem. Posiada on dwie najistotniejsze części. Jedną z nich jest rękojeść, drugim około trzydziestocentymetrowa wąska tulejka. Na rękojeści znajdują się pokrętła które sterują dopływem światła a także dwutlenku węgla, jaki sprawia, że ścianki macicy łagodnie się rozciągają, a niektóre fragmenty błony śluzowej zostają lepiej dostrzegalne (). W samym wnętrzu tulejki znajdują się przewody zasilające źródło światła i maleńka kamera a także przewód, jaki umożliwia wtłaczanie gazu do macicy. W okresie zabiegu histeroskop podłączony jest do monitora, on przekazuje obraz zarejestrowany przez kamerę.To powoduje, że, gdy manipulujemy przyrządem, fachowiec jest w stanie bardzo skrupulatnie obejrzeć każdy ze szczegółów jamy macicy. Poprzez tulejkę histeroskopu można do niego wprowadzić również mikronarzędza, np. specjalistyczne szczypce, jakimi ginekolog pobiera wycinki śluzówki do badania histopatologicznego. Po zabiegu, jeżeli nie odczuwa się żadnych dolegliwości jesteśmy w stanie najzwyczajniej wrócić do domu. Powinniśmy jednak odpoczywać i nie podejmować żadnego wysiłku, szczególnie dźwigania, ponieważ może to powodować krwawienie z dróg rodnych. Zbieg oczywiście przeprowadza ginekolog, warto wybrać profesjonalistę jak ginekolog Bielsko-Biała (). To zapewnienie, że tego typu zabieg będzie przeprowadzony w pełni fachowo.